PROJECT MANAGEMENT

AND TEAM OUTSOURSING

Our specialists at your service. A qualified reinforcement of your development.

YOUR PROJECT, OUR RESPONSIBILITY

If your development team needs a bigger capacity or knowledge for a larger project.

If you are looking for a help with development but it is not the main activity for you, just only a necessary part of your growth.

You need a team of specialists who will independently design and implement your order.

We compile and manage a teams of experienced analysts, consultants and programmers led by project managers certified Prince 2 and ITIL. Precisely tailored to your project.

Give us full responsibility for staffing your development team.

WHY SHOUD YOU CHOOSE IT OUTSOURCING?

RELIABLE TEAM

We will assemble a comprehensive team of experts with the required specialization and guarantee its trouble-free operation throughout the implementation period.

i

GUARANTEE OF AVAILABILITY

We guarantee a qualified assignment of individual job roles. We do not supply you with specific employees, but a comprehensive team, composed of predetermined roles.

SPECIALIZATION

We can also provide you with unusual specializations, usually not available in sufficient quantities or with sufficient experience in the given field. Most of our specialists are external experts.

COST SAVINGS

We handle the recruitment and training of the entire team for you. You do not have to create and subsequently cancel new job positions, nor train or further train your employees.

The combination of 144 systems reduces labour costs by a third.

Critical infrastructure requires the highest security.

Documents are processed by artificial intelligence

Added value per hour of work increase from CZK 200 to CZK 400 in just two years.

Starting from a contact through order and production to delivery without a single printed document.

REFERENCES

... and many more

S týmem společnosti ALTAIR SOFTWARE s.r.o. jsem měl možnost spolupracovat na vývoji mobilní aplikace v rámci projektu „Státní jednotný tarif“ a „Dotované linky“, stejně jako na jiných menších projektech webového charakteru (ReactJS) a musím konstatovat, že spolupráce byla vždy profesionální a tým dodavatele dostatečně seniorní na řešení výzev, které před námi stály.

Jan Pavlovič, ředitel IT vývoje Student Agency

 

 

Od roku 2018 spolupracujeme s týmem ALTAIR SOFTWARE s.r.o. na vývoji mobilní aplikace Dr.Max pro platformy iOS a Android. Aplikace využívají desítky tisíc uživatelů a společně pracujeme na dalším rozšiřování funkcí. Se spoluprací jsme spokojeni.

Jiří Navrátil, head of e-commerce Dr.Max Česká republika

Se společností Altair spolupracujeme od roku 2018, kdy pro naši agenturu vytvořili zcela novou webovou prezentaci dle našich požadavků. Nejvíce na této spolupráci oceňujeme jejich proklientský přístup založený na přátelských vztazích a rychlost zajištění nápravy v případě jakýchkoliv potíží s webem.

Ing. Radek Horešovský, vedoucí Oddělení koordinace fondů EU

 

Company ALTAIR SOFTWARE s.r.o. performed software development for us in 2019/2020 and helped us creating an iOS application, which is helping Parkinson patients to take their medication properly. Cooperation with Altair was quick and professional and we were very satisfied with the service provided by their team. We are looking forward to further cooperate with ALTAIR SOFTWARE s.r.o.

AIT (Rakouský technologický institut)

 

Mezi lety 2019 a 2020 jsme spolupracovali se společností ALTAIR SOFTWARE s.r.o. na rozsáhlé inovaci jednoho z našich produktů. Mohu s potěšením prohlásit, že jsme s výběrem partnera rozhodně nesáhli vedle. Altair Software nám dal  k dispozici velmi solidní tým, který se se všemi výzvami projektu popasoval na výbornou, takže tento produkt stále slaví úspěch u širokého spektra našich klientů. Vyvstane-li tedy v budoucnu znovu potřeba využít služeb externího vývojového týmu, rozhodně se na Altair Software obrátíme.

Ing. Miroslav Říha, CTO  Solitea, a.s.

We will contact you

Do you need to discuss your intention with an expert, find out if the service is suitable for your company, get answers to questions or a quote?

Contact us at: 

Roman Caha, Sales Director
phone: +420 776 371 143
e-mail: r.caha@altairgroup.eu

or via the contact form.

4 + 11 =

Call Now Button